m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Stany Zjednoczone Ameryki

Stany Zjednoczone Ameryki

Stany Zjednoczone Ameryki, to jeden z najbardziej populurnych celów podróży na świecie. Położone w Ameryce Północnej, składają się z części kontynentalnej, na której zlokalizowane jest 48 statów, Alaski – położonej w pólnocno-zachodniej części kontynentu oraz archipelagu Wysp Hawajskich na Oceanie Spokojnym. Ponadto USA sprawuje kontrolę nad 14 terytoriami zależnymi, położonymi na Pacyfiku i Karaibach.
Na terenie kraju można wyróżnić 8 regionów turystycznych: Nową Anglię, Nizinę Nadbrzeżną (w tym subregiony: Atlantycki, Florydy, Niziny Zatokowej), Środkowe i Południowe Appalachy, Wielkie Jeziora, Stany Środkowe, Kordyliery (w tym subregiony: Gór Skalistych, Wyżyn i Kotlin Śródgórskich, Gór Kaskadowych i Sierra Nevada, Wybrzeża Oceanu Spokojnego), Alaskę i Hawaje. Każdego roku do USA przyjeżdża około 38 mln turystów z całego świata. Jest to kraj, w którym podziw budzą kosmopolityczne metropolie oraz niesamowite krajobrazy. Turyści odwiedzający Stany Zjednoczone mogą liczyć na niezliczone atrakcje. Jednocześnie to największa potęga gospodarcza na świecie, gracz, który niemal w każdej wyobrażalnej dziedzinie rozdaje karty.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
angielski
Stolica
Waszyngton
Powierzchnia całkowita
9 373 967 km²
Liczba ludności
326 079 000
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)

Klimat

Główny podział na strefy klimatyczne stosowany w systemie klasyfikacji klimatów Köppena dzieli Stany Zjednoczone południkowo na część wschodnią i zachodnią. Granica podziału przebiega wzdłuż Gór Skalistych.

Klimat części wschodniej zmienia się wraz z szerokością geograficzną. Część wschodnia od północy (rejon Wielkich Jezior, Dakota Północna, Wisconsin, Michigan, stan Nowy Jork i wszystkie stany na wschód od stanu Nowy Jork oraz północna część Pensylwanii) charakteryzują się klimatem Dfb (klimat wilgotny kontynentalny z łagodnym latem), następnie w środkowej części (wschodnia część Dakoty Południowej, Nebraski i Kansas oraz Iowa, Illinois, Indiana, Missouri oraz południowa część Pensylwanii) panuje klimat Dfb (klimat wilgotny kontynentalny z gorącym latem) oraz na południu (Oklahoma, Kentucky, Arkansas, Tennessee, Missisipi, Alabama, Georgia, Karolina Północna, Karolina Południowa, Luizjana, wschodnia część Teksasu oraz Floryda bez południowego krańca panuje klimat Dfb (klimat wilgotny subtropikalny, bez pory suchej i z gorącym latem). Południowy kraniec Florydy oraz Hawaje wyróżniają się klimatem tropikalnym sawann (Aw).

Klimat zachodniej części Stanów Zjednoczonych jest bardziej skomplikowany i w większym stopniu uzależniony jest od wyniesienia ponad poziom morza, oraz odległości od Oceanu Spokojnego. Tereny leżące na wschód od gór Sierra Nevada oraz Gór Kaskadowych znajdują się w ich cieniu opadowym przez co charakteryzują się najczęściej zimnym, półsuchym klimatem stepowym BS)[8]. Natomiast tereny w tej części położone na znacznych wysokościach (zachodnia część Kolorado, Wyoming, zachodnia Montana oraz centralna cześć stanu Nevada mają klimat wilgotny kontynentalny z łagodnym latem, bądź (najwyżej położone) klimat subarktyczny Dfc. Na terenach tego obszaru o stosunkowo niskim położeniu względem poziomu morza dominuje zimny klimat pustynny (BWh) a tylko południe wzdłuż granicy z Meksykiem (od Las Vegas w Nevadzie do południa Arizony i południowo-wschodniej Kalifornii panuje subtropikalny klimat pustynny (BWh).

Na Alasce dominuje klimat kontynentalny subarktyczny (Dfc) z nieznacznymi fragmentami Dsc i Dwc oraz a także z klimatem arktycznym, tundry na północnych krańcach (ET).