m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Portugalia

Portugalia - ziemia łagodnych obyczajów

Portugalia to najbardziej na zachód wysunięta część Europy. W czasach starożytnych kończyła się się tutaj Ziemia. Zajmuje część Półwyspu Iberyjskiego. Od zachodu i od południa oblewana jest przez wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp na oceanie, jak Archipelag Azorski i Madera. Łagodny klimat śródziemnomorski, czyste plaże oraz bogata spuścizna historyczna przyciągają tu kilkanaście milionów turystów rocznie. W tym kraju kultura zachodnia łączy się z elementami kultury arabskiej.

Jest to kraj, w którego świadomości, pomnikach historii i dziełach kultury, trwa wciąż pamięć niegdysiejszej potęgi, znaczenia i bogactwa. To wyjątkowo piękna część Europy, bogata zarówno w rzeki, lasy i doliny na północy, jak i urozmaiconą linię brzegową, obejmującą plaże, klify i jaskinie, na południu. Tutejszy krajobraz ulega diametralnym zmianom na niewielkich odległościach.

W portugalskiej kuchni dominuje dorsz pod każdą postacią. Codziennością są także owoce morza, takie jak krewetki, homary i sardynki (zwłaszcza grillowane). Wszędzie można zamówić też bardzo sycące zupy, takie jak bulion z warzyw, czy zupę czosnkową z chlebem i gotowanym jajkiem. Popularne są też różne rodzaje ciastek, zwłaszcza francuskie. Generalnie Portugalczycy jedzą dużo słodkości. W dolinach rzek Douro, Tag i Gwadiana uprawia się winorośl, z której produkowane są znane na całym świecie wina (zgodnie z tradycją ugniata się je gołymi stopami).

Życie toczy się tu wolno, a sami mieszkańcy określają swoją ojczyznę jako ziemię łagodnych obyczajów. Portugalia zaskakuje i jednocześnie zachwyca różnorodnością stylów architektonicznych, z których najbardziej interesujący to manueliński styl narodowy.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
portugalski
Stolica
Lizbona
Powierzchnia całkowita
92 391 km²
Liczba ludności
10 833 816
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

Klimat

Portugalia położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Zimą występują wyraźne różnice między północą a południem kraju. Na wysuniętym najdalej na południe Algarve zdarzają się wtedy często ciepłe, słoneczne dni, a osłonięte plaże południa pozwalają się opalać przez cały rok.

Wieczory bywają chłodne, ale nie na tyle, aby zrazić turystów. W okolicach Lizbony zima jest łagodna, ale nieprzewidywalna – na przemian występują dni słoneczne i deszczowe. W centrum i na północy zimy bywają deszczowe i chłodne, ale nie mroźne. Okresy deszczu są przerywane rozpogodzeniami. W górach jest zdecydowanie zimniej. Pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada do lutego w Serra da Estrela oraz w pasmach górskich na północy i wschodzie. Zima trwa krótko – od listopada/grudnia do lutego/marca, ze średnią temperaturą 12 °C. W całym kraju zaczyna być cieplej w maju i czerwcu, a wysoka temperatura utrzymuje się do września. Z wyjątkiem Algarve noce bywają chłodne nawet w lecie, zwłaszcza na wybrzeżu Cascais i Estorilu niedaleko Lizbony. Na wybrzeżu zachodnim woda w Atlantyku jest przeważnie chłodna (22 °C) do lipca. Na południu ogrzewa się wcześniej. W lecie w całym kraju panują upały. Na północy bywa tak samo gorąco, jak na pozostałym obszarze, ale występuje większe prawdopodobieństwo deszczu. Na niektórych terenach w głębi lądu spiekota staje się trudna do wytrzymania – w Alentejo i górnym Douro słupek rtęci często utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie 40 °C. Algarve latem jest umiarkowanie gorące (31 °C), dzięki chłodnym wiatrom zachodnim.

Żródło: Wikipedia