m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia

To raj dla wielbicieli przyrody i gór oraz miłośników aktywnej turystyki i sportów ekstremalnych, szukających ciszy i wytchnienia. Ta wyspa to prawdziwy koniec świata – jest najdalej na południe wysuniętym archipe- lagiem Oceanii i jedną z najpóźniej odkrytych przez człowieka wysp. To zapierające dech w piersiach krajo- brazy: ośnieżone pasma górskie, wiecznie zielone lasy, rwące rzeki, gorące źródła, gejzery i polodowcowe jeziora. Nie dziwi więc fakt, że Philip Jackson wybrał ten kraj do kręcenia scenerii trylogii „Władca Pierścieni”.

Warto zobaczyć Wellington – główny ośrodek kulturalny i rozrywkowy Nowej Zelandii oraz Queenstown – ośrodek dla miłośników różnego rodzaju aktywności sportowych. Queenstown to również najsłynniejszy kurort narciarski z doskonale przygotowanymi trasami zjazdowymi oraz idealne miejsce dla osób potrzebują- cych dopływu adrenaliny – można tu spróbować skoków spadochronowych, skoków na bungee, raftingu oraz lotów balonem. Rekomendujemy też wizytę we wspaniałych parkach krajobrazowych: Fiordland National Park oraz Abel Tasman National Park. W trakcie naszych podróży poznamy też kulturę, tradycję i rzemiosło pierwszych mieszkańców wyspy – Maorysów.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
angielski, maoryski, nowozelandzki język migowy
Stolica
Wellington
Powierzchnia całkowita
268 680 km²
Liczba ludności
4 510 327
Waluta
Dolar nowozelandzki (NZD)

Geografia

Odkrywca Nowej Zelandii, żeglarz holenderski Abel Tasman, nazwał ją „Staaten Landt”, tzn. Ziemia Stanów, na cześć ówczesnych Stanów Generalnych. Nazwa „Nieuw Zeeland” – Nowa Zelandia, pojawiła się 23 lata później na mapie holenderskiej z 1665. Pochodzi ona od nazwy holenderskiej prowincji Zelandia.

Położenie
Punktem skrajnie północnym jest Przylądek Północny (ang. Cape Reinga) na Wyspie Północnej – 34°25′44″S, najdalej na południe wysunięty jest Przylądek Południowo-Zachodni na wyspie Stewart – 47°17′24″S. Najdalej na zachód leży Przylądek Zachodni na Wyspie Południowej – 166°25′39″E, a najdalej na wschód – Przylądek Wschodni na Wyspie Północnej – 178°32′59″E. Rozciągłość Nowej Zelandii z północy na południe wynosi ok. 1500 km, a ze wschodu na zachód – ok. 200 km. Od sąsiednich kontynentów i wysp dzielą ją znaczne odległości.

Odległości od Nowej Zelandii:

Australia – 1600 km
Antarktyda – 2400 km
Fidżi – 2131 km
Panama – 12 100 km
San Francisco – 10 940 km
Tahiti – 4348 km
Valparaiso – 9327 km
Numea – 1488 km

Nowa Zelandia jest najodleglejszym od Polski państwem i położona jest niedaleko antypodów naszego kraju.

Żródło: Wikipedia