m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Meksyk

Meksyk - kraj o stu twarzach

Określany jest „krajem o stu twarzach” – niezwykłe miejsce na relaks, gdzie historia i kultura przeplatają się z cudami natury. To miejsce, w którym można wylegiwać się na białych piaszczystych plażach, uprawiać licz- ne sporty wodne oraz zwiedzać. Odkryjemy tu ślady cywilizacji Majów i Azteków, majestatyczne świątynie, piramidy (wśród nich najsłynniejsza Chichen Itza), cenoty – naturalne wapienne studnie wypełnione wodą oraz ruiny, które urzekają swym pięknem i egzotyką. Meksyk to również raj dla osób eksplorujących głębiny oceanu.

Znajdziemy tu najpiękniejsze na świecie rafy koralowe z tysiącami gatunków stworzeń morskich. Na powierzchni zachwycą nas bujne tropikalne lasy, pustynie pełne kaktusów, pnące się w niebo szczyty gór- skie oraz pełni radości ludzie. Stolicą kraju jest Meksyk (Mexico City) będący jedną z największych metropolii na świecie. Najpopularniejsze kierunki wyjazdowe, które polecamy, to: Półwysep Jukatan z plażą Cancun oraz słynne Acapulco.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
hiszpański oraz 63 języki indiańskie
Stolica
Meksyk
Powierzchnia całkowita
1 972 550 km²
Liczba ludności
124 574 795
Waluta
Peso (MXN)

Geografia

Meksyk zajmuje powierzchnię prawie 2 mln km², co daje mu pod tym względem 14. miejsce na świecie. Z prawie 117 mln mieszkańców jest 11. krajem pod względem liczby ludności. Meksyk jest federacją 31 stanów i Dystryktu Federalnego, w którego skład wchodzi stolica – miasto Meksyk – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie.

Jest jedynym przedstawicielem, wraz z Chile, Ameryki Łacińskiej w OECD, co było możliwe dzięki silnej pozycji w regionie i ustabilizowanej sytuacji gospodarczej. Od momentu wejścia do porozumienia o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą (NAFTA) w 1994 gospodarka Meksyku wkroczyła na ścieżkę dynamicznego rozwoju gospodarczego. W 2000 roku po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat władzę utraciła PRI. Jej hegemonia została przerwana dopiero po wygranej Vicente Foxa w wyborach prezydenckich. Meksyk należy do grupy krajów nowo uprzemysłowionych oraz należy do państw określanych jako wschodzące potęgi tzw. emerging powers. Według przewidywań banku Goldman Sachs, do roku 2020 Meksyk ma stać się siódmą pod względem wielkości gospodarką na świecie i ma należeć do grupy najszybciej rozwijających się gospodarek. Spowoduje to, że do 2050 roku ma stać się już piątą co do wielkości gospodarką na świecie.

Meksyk jest państwem bogatym w surowce mineralne, jednakże z ograniczonym areałem ziemi uprawnej i z gwałtownie rosnącą populacją. Ponad połowa mieszkańców żyje w środkowej części kraju, podczas gdy rozległe rejony na suchej północy i tropikalnym południu są rzadko zaludnione. W ostatnich latach gospodarka kraju w dużej części opiera się na dochodach z turystyki i eksportu ropy naftowej. Wewnętrzna migracja ludności z rejonów wiejskich spowodowała gwałtowny rozrost ośrodków miejskich, w których mieszka obecnie ponad 2/3 ludności. Mimo poprawiających się wskaźników ekonomicznych duża część społeczeństwa w dalszym ciągu pozostaje biedna, co można przypisać częściowo kryzysowi z lat 80., który przejawiał się wysoka inflacją i ogromnym zadłużeniem zagranicznym.

Modernizacja i uprzemysłowienie pozostają w sprzeczności z tradycyjnym stylem życia, który przetrwał głównie na odizolowanych terenach wiejskich. Jego częścią są małe społeczności, złożone z indiańskich chłopów, którzy żyją podobnie jak ich przodkowie. Kulturalne pozostałości po wielkich cywilizacjach indiańskich (np. Chichén Itzá czy Tulum) współistnieją obok kolonialnych miast hiszpańskich, takich jak Taxco czy Querétaro. Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami, wyrażające się w kulturze, architekturze, kuchni i sposobie gospodarowania są cechą charakterystyczną dla współczesnego Meksyku.

Żródło: Wikipedia