m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Maroko

Maroko - wrota Afryki

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka w Al-Mamlakah al-Maghribiyyah. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się malowniczy kraj północno-zachodniej Afryki, bardziej znany jako Królestwo Maroka. Wyjątkowe położenie pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, jest gwarancją wspaniałych krajobrazów i niezapomnianych atrakcji. Maroko przyciąga nie tylko imponującą architekturą, będącą świadectwem burzliwych dziejów i bogatej kultury, ale także słonecznym wybrzeżem, pięknymi górami i gorącą Sahara.

Do najpiękniejszych nadmorskich miejscowości zalicza się Essaouira, Asilah i Al Hoceima. Miasta nad wybrzeżem atlantyckim, ze względu na panujące tu silne prądy przybrzeżne, są szczególnie atrakcyjne dla wielbicieli windsurfingu, zaś w kurortach nad Morzem Śródziemnym warunki pogodowe są zwykle łagodniejsze. Marokańskie pasma górskie Atlasu, to wspaniałe tereny wycieczkowe, gdzie podziwiać możemy piękne krajobrazy, a także – jeżeli będziemy mieli szczęście – zajrzeć do tradycyjnej wioski Berberów. Latem można wybrać się tu na spływ kajakowy lub przejażdżkę rowerową, zimą zaś tutejsze stoki chętnie goszczą pasjonatów nart. Z pewnością każdy chciałby choć na chwilę znaleźć się na najsłynniejszej pustyni świata – Saharze.

Z marokańskiej bazy w Marzuka urządzane są atrakcyjne wyprawy wielbłądem w głąb pustyni. Marokańczycy mogą poszczycić się swoją oryginalną kulturą i folklorem, zaś wbrew stereotypom, należą do narodu bardzo gościnnego, ceniącego radość życia i wartości rodzinne. Nic tak skutecznie nie przełamie lodów, jak wspólny posiłek z tubylcami i skosztowanie specjałów lokalnej kuchni.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
arabski, berberski
Stolica
Rabat
Powierzchnia całkowita
446 550 km²
Liczba ludności
33 986 655
Waluta
Dirham marokański (MAD)

Geografia

Strefa górska
W Atlasie Średnim i Wysokim spotkać można wiele gatunków motyli – tych największych i najbardziej kolorowych, które pojawiają się tutaj zwykle w kwietniu. Należą do nich kleopatra, rusałka wierzbowiec i kardynał. Spotyka się także skromniejsze gatunki: skalnik bryzeida, polowiec hiszpański, dostojki, skalniki, ogończyki i modraszki. W Parku Narodowym Tubkal widywany jest też marokański czerwończyk (Lycaena phoebus phoebus). Wśród owadów występujących na wyższych wysokościach zasługuje modraszek amanda (Agrodiaetus amanda) spotykany późnym latem na wysokości 600 m n.p.m. Na wysokości 1700 m n.p.m. pojawia się bielink pomarańczowy. Oprócz motyli bezkręgowce reprezentowane są w tej strefie przez modliszki z rodzaju Eremiaphila. Płazem, którego można spotkać w górach jest endemiczna żaba kolorowa występująca w Atlasie Wysokim, w północnej części kraju na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. występuje zaś ropucha zielona (Pseudepidalea viridis). Na zalesionych stokach Atlasu Średniego spotkać można wiele gatunków gadów. Najpowszechniej występującymi są: jaszczurka zielono- i niebieskooka oraz kameleon. Spośród ptaków na terenach górskich spotkać można ścierwnika, kilka gatunków jaskółek (Hirundo rustica czy Delichon urbicum) oraz spokrewnionych z nimi jerzyki (Tachymarptis melba). W strefie górskiej występują: małpa magot (bezogoniaste małpy z rodziny makaków), pantery (rzadko spotykane), hieny, króliki. W północnej części kraju powszechnie występują dziki i lisy. W okolicach Tubkalu spotkać można ryjkonosa.

Strefa przyatlantycka
W strefie przyatlantyckiej występuje wiele gatunków owadów, są jednak one stosunkowo mało dokuczliwe i nie występują tak masowo jak na przykład komary w Polsce. Płazy reprezentowane są przede wszystkim przez żabę zieloną. Z ptaków najpopularniejsze są: przepiórki, kuropatwy (europejska i tzw. czerwona), szpaki, bociany (lęgowe i przelotne), sójki, kosy drozdy. Na rozlewiskach i bagnach spotyka się duże ilości ptactwa wodnego, przelotnego i lęgowego (gęsi, kaczki, pelikany, flamingi, pardwy i łyski czubate). Wśród ptactwa wodno-błotnego zobaczyć też można perkozy (Podiceps cristatus, Tachybaptus ruficollis i Podiceps grisegena), szablodzioby, czaple złotawe, warzęchy. Na wybrzeżu ponadto występują: petrela (pięć odmian) i rybitwa (sześć odmian). Ze ssaków występuje dzik, zając, szakal. Rzeki i jeziora obfitują w ryby (karp, szczupak, sandacz i inne). Przybrzeżne wody Atlantyku są bogate w sardynki, tuńczyki, makrele, sole, dorady itp.

Strefa wschodniomarokańska
O elementach fauny przedsaharyjskiej i saharyjskiej występują węże, jaszczurki, skorpiony, dropie, sępy, lisy, szakale, hieny, zające, rysie pustynne (karakale) i gazele. Najpopularniejszymi gatunkami zwierząt są jednak algierska jaszczurka piaskowa i scynk berberyjski, który występuje głównie na piaszczystych ergach.

Strefa południowomarokańska
Strefa ta ma saharyjsko-tropikalny charakter fauny. Występują tu kobry żmije rogate, wąż podkowiasty (osiągający 2 metry długości), malpolon, skorpiony, jaszczurki (piaskowej). Ptaki reprezentowane są przez stepówkę (rudogardłą, piaskową, białobrzuchą, czarnobrzuchą), kulona, skowronki (siedem odmian), sikory (lazurową sosnówkę). Wśród ssaków najczęściej spotkać można: gazele, szakale, niekiedy też gepardy, fenki (lisy pustynne), które z kolei polują na skoczki egipskie należące do grupy gatunków prowadzących nocny tryb życia.

Źródło: Wikipedia