m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Malta

Malta - słoneczna wyspa

Malta to archipelag wysp położony wśród błękitnych wód Morza Śródziemnego ok. 90 km na południe od Sycylii. W skład Archipelagu Maltańskiego wchodzą: Malta, Gozo, Domino, Cominotto, Filfla oraz dwie Wyspy Św. Pawła. Skaliste wybrzeża wysp urozmaicone są licznymi zatokami, stromymi urwiskami i grotami.

Za tym strategicznym położeniem geograficznym kryje się 7 tys. lat bardzo bogatej i barwnej historii. Częstym celem wycieczek są liczne zabytki Malty będące świadectwem bogatej historii i burzliwej przeszłości wyspy. Niemal wszystkie wielkie cywilizacje świata zostawiały tutaj swój ślad, który do dziś przejawia się w kulturze i dziedzictwie kraju. Na Wyspach Maltańskich znajduje się najwięcej na świecie, w przeliczeniu na 1 km kwadratowy, obiektów o wartości historycznej i kulturowej. Ta liczba powoduje, że Malta jest nazywana ogromnym muzeum pod otwartym niebem.

Stolicą wyspy jest La Valetta – niegdyś siedziba Zakonu Kawalerów Maltańskich, obecnie jeden z największych naturalnych portów na świecie. Jest to zarazem najdalej na południe wysunięta europejska stolica. Na przybywających na Maltę turystów czekają dobrze zagospodarowane plaże, szeroki wachlarz rozrywek oraz gościnność jej mieszkańców.

Malta jest niewątpliwie doskonałym miejscem na warzony urlop. Jej niepowtarzalny i specyficzny urok połączony z śródziemnomorskim klimatem nadaje jej unikalności i wyjątkowości. A ponieważ Wyspy same w sobie są niewielkie, dojazd do wszystkich wartych zwiedzenia miejsc nie wymaga większego wysiłku.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
maltański, angielski
Stolica
Valletta
Powierzchnia całkowita
316 km²
Liczba ludności
445 426
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

Geografia

Malta położona jest w środkowej części Morza Śródziemnego, 81 km na południe od włoskiej Sycylii (Cieśnina Maltańska) i 286 km na północny wschód od Tunezji. Jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy. Przy współrzędnych geograficznych: 35°50′N, 14°35′E leży bardziej na południe niż niektóre miasta północnej Afryki np. stolicy Tunezji – Tunis czy stolicy Algierii – Algieru. Poprzez wody terytorialne Morza Śródziemnego od północy graniczy z Włochami.

Malta jest krajem nizinnym, aczkolwiek w południowo-zachodniej części głównej wyspy i na wyspie Gozo występują wzgórza. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, licznie występują tu zatoki i półwyspy. W części północnej i zachodniej głównej wyspy oraz w części wybrzeża wyspy Gozo linia brzegowa łagodnie wchodzi w morze, tutaj też występuje najwięcej plaż. Większość piaszczystych plaż na Malcie opartych jest na wydmach. W południowej części głównej wyspy, w niektórych rejonach Gozo oraz na kilku mniejszych wysepkach archipelagu występują klify.

Głównymi pasmami klifów w archipelagu są Dingli Cliffs oraz Ta’ Cenc Cliffs. Ich wysokość dochodzi miejscami do 130 m n.p.m. Maltańskie klify są na liście wstępnej światowego dziedzictwa UNESCO. Najwyższym punktem Malty jest Ta’ Dmejrek w pobliżu Dingli o wysokości 253 m n.p.m., natomiast najniższym punktem jest Morze Śródziemne – 0 m. Długość wybrzeża wynosi około 200 km, z czego 140,8 km na wyspie Malta i 56 km na Gozo. Wody powierzchniowe są ograniczone. Malta nie posiada stałych rzek, jako jedyny kraj Europy posiada sieć rzek okresowych płynących w kilku dolinach.

Żródło: Wikipedia