m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Jamajka

Jamajka - kraina rasta i reggae

Ten zakątek Karaibów przyciąga idealnym klimatem – nie występują tu pory roku, a temperatura w okoli- cach 27 stopni Celsjusza utrzymuje się przez cały rok. Wyspa znana jest przede wszystkim dzięki Bobowi Marleyowi, który rozpropagował muzykę reggae na całym świecie. Znajdziemy tutaj jego muzeum, a kult jego postaci widoczny jest na każdym kroku. Wybrzeże Jamajki to raj dla turystów – do kąpieli zachęcają piękne plaże, na których cień dają rozłożyste liście palm kokosowych.

Najczęściej odwiedzanymi miejscami na wyspie są: Ocho Rios, Rio Bueno, Runaway Bay oraz stolica wyspy Kingston. Jamajka przyciąga również pięknymi widokami, egzotyczną fauną, florą i ciekawą kulturą.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
angielski, kreolski jamajski
Stolica
Kingston
Powierzchnia całkowita
10 991 km²
Liczba ludności
2 844 000
Waluta
Dolar jamajski (JMD)

Nazwa

Powierzchnia wyspy wynosi 10 991 km² – ciągnie się 235 km ze wschodu na zachód, od cypla Morant Point po Negril, a w najszerszym miejscu ma 82 km. Ponad 2,7 mln mieszkańców wyspy to mieszanka ludzi pochodzenia: afrykańskiego, arabskiego, indiańskiego, europejskiego, która dała początek narodowemu mottu: „Z wielu narodów – jeden”. Jamajka leży na Morzu Karaibskim. Ponad połowa wyspy wznosi się 300 m nad poziomem morza. Najwyższy szczyt – Blue Mountain Peak – ma 2256 m i znajduje się w odległości 16 km od nadbrzeżnej równiny na wschód od Kingston. Geolodzy są zdania, że Jamajka i sąsiadujące z nią wyspy na Morzu Karaibskim wykształciły się z wypiętrzenia wulkanicznego, które wyrosło z morskich wód miliony lat temu. Niższe tereny wokół wierzchołków wyłoniły się ok. 30 mln lat temu. Dwie trzecie wyspy nadal pokrywa czapa białego wapienia, będącego pozostałością szkieletów morskich organizmów. Proces kształtowania się tego obszaru osiągnął punkt kulminacyjny ok. 20 mln lat temu wraz z powstaniem wyspy. Cocpit Country oraz niezliczone jaskinie zdradzają oceaniczne pochodzenie wyspy. Zaliczają się do nich Twin Sisters na wybrzeżu Hellshire niedaleko Kingston oraz szereg niesamowitych pieczar w rejonie Cockpit, zwanych Windsor Cave, które ciągną się przez niemal 3 km.

Źródło: Wikipedia