m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Iran

złożony, subtelny i kolorowy

Iran, z pozoru niedostępny i odległy kraj, jednak wizyta tutaj z pewnością pozostanie na długo w pamięci. Chociaż pod względem kulturowym całkowicie różny od cywilizacji zachodniej. Mimo, iż jest często negatywnie postrzegany, a często zwyczajnie nie rozumiany, w rzeczywistości jest jak tworzone przez jego mieszkańców dywany: złożony, subtelny i kolorowy. To miejsce idealne na wycieczkę objazdową.

Na obowiązkowej liście każdej z nich znajduje się Isfahan – miasto mostów i meczetów, Jazd – centrum zaroastryzmu, tajemniczej religii o starożytnym rodowodzie i Sziraz miasto miłości, wspaniałych ogrodów i słowików. Aby lepiej zrozumieć historię, sztukę i kulturę perską, koniecznie trzeba udać się do Persopolis – ruin dawnej stolicy wielkich królów Persji. Pozostałości tego miasta robią ogromne wrażenie.

Wyprawa tutaj to znakomita okazja, aby ujrzeć okazałe ruiny antycznych budowli. Niegdyś dumnie zdobiły one jedne z najpiękniejszych miast świata, dziś godne są zwiedzenia przez największych pasjonatów historii i architektury.

Do Iranu przyciąga kultura Orientu, bogactwo historii oraz niespotykana życzliwość i gościnność ludzi. Warto napić się tam herbaty w jednej z niezliczonych herbaciarni, zapalić wodną fajkę czy potargować się na lokalnym bazarze.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
perski
Stolica
Teheran
Powierzchnia całkowita
1 628 771 km²
Liczba ludności
81 423 000
Waluta
Rial irański (IRR)

Nazwa

Perska nazwa Iran wywodzi się od średnioperskiej formy Eran (partyjskie Arjan), która po raz pierwszy pojawia się na monetach i w napisie przy reliefie z Naghsz-e Rostam sasanidzkiego króla Ardaszira I. Jest tam mowa o Eranszahr (part. Arjanszahr), czyli państwie Ariów. Nazwa Iran pochodzi zatem od nazwy ludu Ariów, przy czym należy zauważyć, że już w Aweście mowa jest o Airjana Waedżah – kraju Ariów, Achemenidzi zaś określali się w swoich inskrypcjach jako Arija – Ariowie, oraz Arija czithra – pochodzenia aryjskiego. Za czasów późniejszych szachów sasanidzkich skrótowym w stosunku do Eranszahr terminem Eran zaczęto określać po prostu całość ich państwa, a niezgodnie z jego pierwotnym znaczeniem Ariów, czyli ówczesne ludy irańskie. Podsumowując: „Eran bierze początek od staroperskiego arija- i awestyjskiego airja «aryjski». Obydwa ostatnie terminy są poświadczone jako najstarsze historyczne określenia ludów irańskich”.

Starożytni Grecy używali w stosunku do Iranu nazwy Persis, która wywodzi się od staroperskiego Parsa – nazwy Persów, jednego z ludów irańskich. Ze względu na to że ówcześni Persowie pod przywództwem Achemenidów zdominowali wszystkie inne ludy irańskie, ich nazwa była używana przez Greków jako zbiorcze określenie na wszystkich Irańczyków, chociaż niektórzy autorzy greccy zdają też sobie sprawę z istnienia ogólnego terminu Arioi o takim samym zakresie. Poza tym jednak Grecy czasami stosowali określenie Persowie także w węższym sensie, na określenie mieszkańców Persis, w znaczeniu irańskiego regionu Pars/Fars. Trzeba tu podkreślić, że przez całą swoją historię Irańczycy używali określenia Persja i Persowie jedynie w tym właśnie wąskim znaczeniu regionalnym, w stosunku do swojego kraju jako całości używając wskazanych powyżej form Airjana, Arjan-, Eran, Iran.

Tymczasem grecka nazwa Persis przeszła do innych języków europejskich i w niej ma źródło polska forma Persja, którą możemy uznać za synonim Iranu. Ta ostatnia nazwa zaczęła się pojawiać w językach europejskich odkąd Reza Szah (1925 – 1941) zażądał jej używania także przez obcą dyplomację, przy czym „szach Reza wcale nie zmienił nazwy kraju – poprosił raczej cudzoziemców, żeby odtąd posługiwali się rodzimą nazwą”.