m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Grecja

Grecja - biało - niebieska

Grecja to kolebka europejskiej cywilizacji, kraina starożytnych bogów i herosów, miejsce narodzin demokracji i igrzysk olimpijskich. To także ojczyzna największych myślicieli Arystotelesa, Platona i Sokratesa. Oprócz walorów historyczno – kulturowych Grecja przyciąga do siebie bezchmurnym niebem, lazurową wodą i wspaniałą kuchnią. Nic dziwnego, że jest tłumnie odwiedzana przez turystów – w końcu każdy chce dotknąć źródeł naszej kultury.

Udając się tuaj, koniecznie trzeba zwiedzić Ateny, Patrę, Saloniki, Larissa, Pireus czy Heraklion na Krecie. Warto wybrać się także do klasztoru świętego Stefana w Meteorach, który wybudowany na skale dumnie rozpiera się na skraju przepaści. Godne uwagi są także współczesne dzielnice Aten – Monastariki i Plaka. Z kolei lokalne bazarki i sklepiki oddają greckiego ducha.

To kraj, gdzie od wieków życie płynie w tempie „siga, siga”, co znaczy „powoli, powoli”. Warto wspomnieć, że Grecy biesiady zaczynają późnym wieczorem w tawernach i tam cieszą się życiem, jedząc, pijąc i tańcząc do białego rana. Na wypoczynek idealnie nadają się liczne wyspy z rajskimi plażami i krystalicznie czystym morzem. Santorini, Kreta, Rodos, Mikonos, Kos, Korfu, Zakintos czy Hydra to tylko te najbardziej znane. Te tereny spodobają się także grotołazom, zaś miłośnicy treklingu powinni wybrać się na Kalymnos. Grecja idealnie nadaje się do nurkowania oraz surfingu. Kto raz był w Grecji, z pewnością będzie chciał tuaj wrócić.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
nowogrecki
Stolica
Ateny
Powierzchnia całkowita
131 957 km²
Liczba ludności
10 768 000
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

Geografia

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

Grecja ma długą historię i bogate dziedzictwo kulturowe. Uważana jest za spadkobierczynię starożytnej Grecji. Jako taka, stanowi kolebkę całej cywilizacji zachodniej, miejsce narodzin demokracji[2], filozofii[3], Igrzysk Olimpijskich, wielu podstawowych twierdzeń naukowych, zachodniej literatury, historiografii, politologii oraz teatru[4], zarówno komedii, jak i dramatu. Świadectwo tej spuścizny stanowi 17 Obiektów Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nowożytne państwo greckie zostało utworzone w efekcie zwycięskiego powstania przeciwko rządom osmańskim.

Współczesna Grecja była rozwiniętym krajem, o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego i innych wskaźnikach jakości życia. Od 2002 r. Grecja zrezygnowała z własnej waluty, przyjmując euro. W 2013 trafiła do grupy państw rozwijających się, to pierwszy przypadek w historii degradacji kraju z tej grupy. Jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych: Paktu Północnoatlantyckiego od 1952 roku, z przerwą w latach 1974–1980, Wspólnot Europejskich od 1981 r. oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej od 2005 r. Jest członkiem założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego.