m

Graffiti Travel to firma tworzona przez ludzi, którzy po prostu kochają podróże, a co za tym idzie kochają swoją pracę. Zamiłowanie do podróży i odkrywania świata, poznawania nowych kultur, smakowanie wyszukanych potraw, kreatywność w tworzeniu programów, to nasza codzienność.

Latest News
Follow Us
GO UP
Image Alt

Cypr

Cypr – Wyspa Wiecznego Słońca

Niewielka wyspa położona na zetknięciu trzech kontynentów Europy, Afryki i Azji. Najłatwiej to miejsce można określić  jako „małe państwo – duża wyspa”. Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego powoduje, że sezon na tej egzotycznej wyspie trwa cały rok, zaś linia brzegowa jest bardzo różnorodna, od skalistych zatoczek, przez półwyspy, po rozległe piaszczyste plaże. Większa część wyspy pokryta jest górami, które malowniczo schodzą w kierunku wybrzeża.

Łagodny klimat i nieustająca piękna pogoda sprzyjają podtrzymaniu głównej gałęzi krajowej gospodarki, jaką jest turystyka. Na wyspie znajduje się doskonale rozwinięta baza turystyczna: sieć hoteli, restauracji i dyskotek uzupełnia naturalne dobrodziejstwa natury, jakimi są słoneczne, piaszczyste plaże i rozległe, błękitne kąpieliska.
Cypr, to nie tylko piaszczyste, złote plaże – to również bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w tańcu, śpiewie i przekazywanych przez starsze pokolenia legendach. Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim, największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych, cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

Wynurzając się ze spienionych wód Morza Śródziemnego u wybrzeży Cypru, wprost na zalaną słońcem plażę, niejeden z nas poczuć się może jak młody bóg. I słusznie, gdyż to właśnie cypryjska morska piana zrodziła przed wiekami najpiękniejszą z greckich bogiń – Afrodytę.

Warto wiedzieć!

Język urzędowy
nowogrecki, turecki
Stolica
Nikozja
Powierzchnia całkowita
9251 km²
Liczba ludności
1 221 549
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

Geografia

Cypr jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie znajdującej się w zachodniej Azji we wschodniej części Morza Śródziemnego, której powierzchnia wynosi 9,3 tys. km², a linia brzegowa ma długość 648 km. Cypr graniczy z suwerennymi brytyjskimi bazami Akrotiri i Dhekelia oraz z nieuznawaną na arenie międzynarodowej Turecką Republiką Cypru Północnego (powierzchnia 5896 km²), będącej de iure częścią Cypru. Największymi miastami kraju są: Nikozja, Limassol, Larnaka. Najwyższym wzniesieniem jest Olimbos (1951 m n.p.m.). Terytorium Cypru zajmują trzy główne krainy geograficzne. W północnej części wznoszą się góry Kyrenia z wysokościami do 1000 m n.p.m., oddzielone od wybrzeża wąskim pasem nizin nadbrzeżnych. U podnóży Kyrenii liczne plantacje oliwek. Stoki gór porasta las cyprysowy. Na południowym zachodzie leży porośnięty wielkimi lasami Masyw Troödos, z najwyższym szczytem kraju. Pomiędzy Kyrenią a wspomnianym wcześniej masywem rozciąga się Mesaoria, równina niemal w całości pozbawiona drzew, nie licząc plantacji drzew oliwnych i eukaliptusowych.

źródło: Wikipedia